本文へスキップ

在神戸ポーランド共和国名誉領事館です。                                                                                                   日本語

Telefon kontaktowy078-380-3157

〒650-0004 兵庫県神戸市中央区中山手通6-1-1 兵庫県神戸総合庁舎3階

Ogłoszenianews

100 lat więzi przyjaźni


 W 2011 roku, mając na celu wzmocnienie wymiany kulturowej, ustanowiliśmy partnerstwo szkół siostranych ze znajdującym się w Warszawie, stolicy Polski, Liceum Sióstr Nazaretanek. Wraz z uczennicami miałem zaszczyt zostać zaproszonym do Pałacu Prezydenckiego, by przedstawić naszą inicjatywę. Natomiast w 2016 roku zostałem wyznaczony na stanowisko Honorowego Konsula Polski.
 Widzę wiele podobieństw pomiędzy Polakami a Japończykami. Jeśli miałbym wybrać wspólną cechę charakteru, byłaby to nieśmiałość. Wielu Polaków podczas pierwszego spotkania zachowuje się z rezerwą, lecz poznani bliżej, otwierają swe serca i okazują życzliwość.
 Polska przed uzyskaniem niepodległości w 1918 roku przez ponad 120 lat znajdowała się pod spowodowaną rozbiorami okupacją Rosji, Austrii i Prus (obecne Niemcy). Przez ten czas nie zatracono jednak rodzimej kultury i tożsamości, a ruch niepodległościowy nie wygasł. Dlatego też wizerunek Polski jako dumnego kraju jest tak mocny.
 Wielu działaczy politycznych walczących o niepodległość zostało zesłanych na Syberię. Po odzyskaniu niepodległości, część z nich straciła życie w tej mroźnej krainie, a osierocone przez nich 765 dzieci zostało przyjętych do Japonii. Kolejną historią wyrytą w pamięci Polaków, jest ta o Chiune Sugiharze, który jako konsul na Litwie kontynuował wydawanie wiz, dzięki czemu uratował wielu Polaków pochodzenia żydowskiego.
 Opisane tło historyczne obydwu krajów w dużej mierze odcisnęło się na decyzji zawarcia partnerstwa z szkołą z Polski. Cieszy mnie także, że dzięki wydarzeniu jakim są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej znowu pada światło na historię przyjaźni naszych krajów.
 Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, nawet na lotniskach sprzedawane są biało-czerwone szaliki reprezentacji. Za bohatera narodowego uznawany jest grający na pozycji napastnika Robert Lewandowski. W Polsce grają także Japończycy, tacy jak przeniesiony z Vissel Kobe Ryota Morioka.
 Ponadto, w przyszłym roku będziemy obchodzić 100 rocznicę ustanowienia sotsunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Mam nadzieję, że przed tym kamieniem milowym, dzięki Mistrzostwom uda się rozbudzić ciekawość ludzi na temat obydwu krajów. Ja także, poprzez wymianę kulturową młodych ludzi, mam zamiar dalej przyczyniać się do rozwoju naszej przyjaźni. (Wywiadu przeprowadził Tanade Izawa)

[next tothe photo]:
O historii przyjaźni między Polską i Japonią opowiadał pan Masahiko Suruga, Himeji, Toyozawacho (zdjęcie: Ryota Kobayashi )

Polska: Kraj w Europie Wschodniej leżący nad Morzem Bałtyckim. Powierzchnia to 4/5 powierzchnii Japonii; ludność 38 mln., w większości katolików. W drugiej połowie XIX w. Polska została podzielona i okupowana przez sąsiednie kraje, tym samym całkowicie znikając z map. W 1918 odzyskała niepodległość, lecz po II Wojnie Światowej ponownie została okupowana przez nazistowskie Niemiecy, by następnie trafić pod władzę Sowietów. Znajdujące się w stolicy, Warszawie, Stare Miasto zostało całkowicie zniszczone podczas wojny, lecz po wojnie zostało zrekonstruowane i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po nieobecności na dwóch poprzednich Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, Polska po raz 8 w historii pojawi się w tym turnieju. Na mundialu w Niemczech w ’74 r. i w Hiszpanii w ’82 doszła do rozgrywek półfinałowych, jednak w ostatnich turniejach nie wychodziła z fazy grupowej.Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w KobeHyogo-ken Shigakkaikannai
Hyogo-ken Kobe-shi Chuo-ku Kitanagasa 4chome 3ban 13go
650-0012